Cesta: Programy a výstavy / Výstavy / Jak jde kroj, tak se stroj


Jak jde kroj, tak se stroj

JAK JDE KROJ, TAK SE STROJ

je název nové dlouhodobé expozice o tradičním odívání na Valašsku, kterou pro Vás připravilo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Prostřednictvím vystavených exponátů Vám expozice nabídne jedinečnou možnost seznámit se s různorodostí a krásou textilií a součástek tradičního i civilního oděvu užívaných našimi předky při různých příležitostech v období přibližně od konce 18.století do poloviny 20.století.

Cílem expozice je seznámit zájemce z laického i odborného prostředí s historickým vývojem a vlivy formujícími podobu tradičního oděvu užívaného na Valašsku v časovém úseku od doby prvních známých historických pramenů do období poloviny 20. století. Proměny vzhledu oděvních součástek i celků jsou zde prezentovány především prostřednictvím originálních trojrozměrných a dvojrozměrných předmětů pocházejících ze sbírkových fondů Valašského muzea v přírodě a také jejich rekonstrukcemi, kopiemi či reprodukcemi.

Exponáty jsou jednotlivě instalovány ve vitrínách, ale také v dioramatech, jež zavedou do konkrétních životních situací a scén, které podstatně ovlivnily charakter užitého ošacení pro danou příležitost. Závěrečná část expozice nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do studijního depozitáře, v němž je na vybraných sbírkových předmětech prezentována různorodost tradičního oděvu z Valašska.

Slavnostní otevření proběhlo za účasti ministra kultury České republiky Daniela Hermana 4. prosince 2016.

Expozice se nachází v 1. patře vstupní budovy Sušák a je otevřena dle aktuální otevírací doby muzea.

Expozice byla zrealizována v rámci projektu s názvem „Jak jde kroj, tak se stroj“, jeho součástí byla i tvorba elektronického katalogu fondu textilních sbírek Valašského muzea v přírodě. Tento projekt byl spolufinancován z Finančních mechanismů EHP a Norska.

 

Tiskoviny k expozici

    

Brožurka                                                               Letáček                      Plakát

 

 

Průvodce expozicí v pdf (36 str.)

 

 Jazykové verze

  • Čeština
  • Deutsch
  • English