Cesta: Požár Libušína / Fotografie / Historické ohlédnutí
Objekt Libušín na Pustevnách
Jídelna Libušín patří do souboru nejznámějších beskydských secesních lidových staveb, které se staly symbolem Pusteven. Byly vystavěny v letech 1897 - 1899 podle návrhů architekta Dušana Samo Jurkoviče a stavitele Michala Urbánka ze Vsetína.
Nejkrásnější jídelna Libušín byla pojmenována k poctě české kněžny Libuše. Interiér byl vyzdoben freskami a sgrafity s motivy valašských a slovenských pověstí dle návrhů Mikoláše Alše. Portréty provedl akademický malíř Karel Štapfer. K unikátům interiéru patřily tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny. Kolem stolu bylo umístěno 100 vyřezávaných židlí. Podle odborníků patří Libušín k nejcennějším dílům, která architekt Jurkovič navrhl.
Stavby na Pustevnách vznikaly podle principů skládání a kombinování různých prvků a motivů lidového stavitelství. Byly převzaty jak z lokalit Valašska, tak z lokalit Slovenska. Stavby na Pustevnách mu vynesly označení "Básník dřeva" a mezinárodní proslulost.
1897 - Dušen Samo Jurkovič (zaměstnanec stavební kanceláře M. Urbánka ze Vsetína) začíná zpracovávat architektonický návrh na výstavbu Maměnky a následně Libušína na Pustevnách - zakázka od Pohorské jednoty Radhošť.
6. srpen 1899 - slavnostní otevření Maměnky i Libušína, náklady na výstavbu činily 82 433 rakouských korun.
červen 1928 - návštěva prezidenta T. G. Masaryka, přespal v hotelu Tanečnica, zhlédl Libušín a Maměnku, byl u radhošťské kaple sv. Cyrila a Metoděje.
1939 - 1945 - o získání Jurkovičových objektů usiloval berlínský turistický spolek KDF, majetkový převod se neuskutečnil. V objektech byly ubytovány maďarské asistenční oddíly spolu s oddíly Hitlerjugend.
1945 - po osvobození se na Pustevnách konal sjezd Československého svazu mládeže (v létě).
1947 - na Pustevny přijíždí 79letý Dušan Samo Jurkovič (krátce před úmrtím), který se vyslovil pro zachování obou objektů poškozených z válečného období.
1950 - objekty přešly ze správy zrušeného spolku Pohorská jednota Radhošť do vlastnictví státu. Za socialismu byl Libušín mnoho let součástí podniku Valašské hotely a restaurace.
V průběhu 80. let 20. století se dostal objekt do dezolátního stavu.
1986 - vydáno stavební povolení na celkovou rekonstrukci. Z důvodu nedostatku finančních prostředků a likvidace podniku Valašské hotely a restaurace byla rekonstrukce přerušena.
1994 - Stavební úřad v Rožnově pod Radhoštěm označil stav objektu za havarijní.
1995 - vlastníkem areálu se stává stát s právem hospodaření pro Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Pro záchranu objektů na Pustevnách byly tyto objekty nařízením vlády číslo 262/1995 Sb. prohlášeny za Národní kulturní památku.
1997 - Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm začalo s rekonstrukcí objektů Libušín a Maměnka. Projekt pro rekonstrukci jídelny Libušín vypracoval tým pod vedením Ing. A. Závady.
1999 - zpřístupnění Libušína veřejnosti po generální rekonstrukci. Celkové náklady na rekonstrukci objektu si vyžádaly 25 mil. Kč.
2013 - výměna shnilých stoletých trámů za nové, neboť objekt se nakláněl a byla narušena statika. Náklady na rekonstrukci a údržbu 1,5 mil. Kč.
3. březen 2014 - devastující požár stavbu téměř zničil.