Cesta: Muzeum / Pro rodiny s dětmi / Výstava - Hračky nejmilejší aneb Jak jsme si hráli


  • Výstava se nachází ve vstupní budově Sušáku v 1. patrě 
  • vstup zdarma v rámci zakoupené vstupenky do muzea


Výstava představí soubor hraček různého původu ze sbírek Valašského muzea v přírodě, které jsou po většinu času skryté v depozitáři. Také v expozicích je uvidíte jen zřídka.


Většina z nás se občas ráda ve vzpomínkách zatoulá do dětství, které – ať už jsme je prožívali před lety nebo teprve nedávno, na venkově či ve městě – bývalo obvykle oázou bezpečí, bezstarostnosti a také her s kamarády.

 

Mohlo by se zdát, že děti vyrůstající v chudobných rodinách nebo na vesnicích, kde samozřejmostí bylo větší či menší hospodářství, neměly pro samé povinnosti čas si hrát. Ale není tomu tak. Prostor na hraní se vždycky našel, třeba i při pasení dobytka. A hračka doma vyrobená se do paměti možná zapíše o to víc. Ať už hračka taková nebo koupená, ale především darovaná, snad každý na tu svou oblíbenou s nostalgií někdy vzpomínáme.

 

Sbírka Valašského muzea v přírodě dnes čítá okolo 700 kusů různorodých hraček a dalších herních předmětů. Nejedná se o kolekci záměrně systematicky tvořenou, která by dokumentovala vývoj a typ určité hračky. Ty se do muzea dostávaly nahodile při výkupech vybavení domácností a příležitostnými dary. Podomácku vyrobené hračky z prostředí valašského venkova šly z ruky do ruky, a tak se je vzhledem k omezené životnosti většinou nepodařilo uchovat.

 

Naším přáním je, abyste se při prohlídce výstavy alespoň na chvíli přenesli do svého dětství a pocítili závan bezstarostných let. Třeba zde objevíte právě tu svou, hračku nejmilejší…


 


Přílohy ke staženíJazykové verze

  • Čeština
  • Deutsch
  • English