Cesta: Systémová složka / Výchovně vzdělávací pořady  / Archiv / Pořady / Vánoce na dědině


DŮLEŽITÉ INFORMACE PRO ŠKOLY A SKUPINY

Program je určen pouze pro předem objednané skupiny !

Informace pro objednané skupiny zde

Od 20. září 2010 (6.00 hod.) bude příjem – registrace objednávek na výchovně vzdělávací program Vánoce na dědině realizován on-line formou na tzv. objednávkovém terminálu právě na těchto www stránkách. K tomuto datu se také ruší forma telefonního příjmu – registrace objednávek.

Kontaktní osoba (pro konzultace, NE PRO REGISTROVÁNÍ A OBJEDNÁVÁNÍ): Mgr. Renata Prejdová: 571 757 119
Program je určen pouze pro registrované školy. Registrovat školu » | Přihlásit se

V rámci pořadu bude probíhat vyhodnocení soutěže ,,O keramický zvonek"


Vánoce jsou snad nejhezčími svátky roku, konečně je čas na chvíli se zastavit, sejít se a popovídat si s přáteli a blízkými. Proto přípravě Vánoc každoročně věnujeme náležitou péči – oprášíme vzpomínky i znalosti, vracíme se ke starým zvykům a obyčejům, zalistujeme sbírkou receptů, abychom opět vybrali osvědčené a nezaměnitelné vánoční pečivo. Čím jsme starší, tím více vzpomínáme na modravé závěje sněhu, na zasypané venkovské chalupy, na světýlka luceren i na radost v očích všech dobrých lidí, které jsme potkali.


Vánoční období tvoří ústřední část zimního zvykosloví a začátek církevního liturgického roku. Nahromadění zvyků, obřadů i magických příležitostí tvoří vrstvy, v nichž se těžko určuje stáří jednotlivých jevů. Jisté je, že převládá motivace křesťanská, oslavuje se den narození Krista. V lidovém prostředí se hojněji vyskytují relikty, související s kultem předků či slunce. Magické praktiky měly sloužit k zajištění hospodářského zdaru, ochránit dům i obyvatele před ohněm, nemocemi a zamezit vlivu zlých sil. Celým životem pronikala úcta ke zdrojům obživy, k půdě i k hospodářským zvířatům.


Štědrý den platil za den pracovní, ale s řadou tradičních omezení. Největším svátkem Vánoc byl Boží hod, svátek narození Páně. Ten den se nepracovalo, lidé nechodili ani po návštěvách. Na svátek sv. Štěpána se uklízel štědrovečerní stůl a po dědinách se rozběhli koledníci. Samotné vánoční období pak končí svátkem Tří králů.


Valašské muzeum v přírodě v době od 6.12. do 15.12. 2009 (kromě neděle 12. 12.) vytvoří ve Valašské dědině atmosféru minulých časů vánočních. V těchto dnech se pracovníci muzea promění na hospodyně a hospodáře a další řemeslníky, ale také na pana učitele, Mikuláše s čertovským doprovodem a tajemné Lucky.


S vánoční koledou, kterou určitě známe všichni, se vydáme na vánoční putování valašskou dědinou. Dědinou důstojně kráčí Mikuláš. Pro ty poslušné vždy najde v koši dobrotu. Za ním ale poskakuje čertovská družina a těší se, že objeví nějakého hříšníka a odvede si ho do pekla. Pojďme se raději podívat do vyhřátých chalup, ve kterých nás vždy bude čekat nějaké překvapení.


- lidové zvyky

- pečení a zdobení perníčků

- pečení Mikulášského pečiva

- pečení vánočních oplatek

- předení a tkaní

- vyšívání

- práce řezbáře

- práce kováře

- výrobu dřevěných hraček

- vaření čokolády na stromeček

- odlévání svíček


Na závěr prohlídky nás čeká příjemné posezení v chalupě z Miloňova. Za okny svítí svíčka – rodina zasedla k štědrovečerní večeři. V peci praská oheň a osvětluje jizbu, která je provoněná perníkem a čajem z devatera kvítí. Povídání o Vánocích a štědrovečerní večeři na Valašsku ukončí celou prohlídku. Do ticha zazní syčení a pod okny se mihne bílá postava. To Lucka obchází chalupy.


UPOZORNĚNÍ !

V pracovní dny je program určen pouze pro předem objednané školy. Přibližná časová náročnost prohlídky na jednu skupinu je cca 2,5 hodiny. Jednotlivci budou mít vstup do areálu bez průvodce. Neobjednané skupiny se vystavují nebezpečí, že se do areálu z organizačních a provozních důvodů nedostanou. V sobotu 12. 12. 2009 je program určen široké veřejnosti.

Odkaz na fotogalerii zde.


Přílohy ke staženíJazykové verze

  • Čeština
  • Deutsch
  • English