Cesta: Systémová složka / Výchovně vzdělávací pořady  / Archiv / Pořady / Poznáváme Valašsko, náš kraj - jaro na dědině


 

 

Poznáváme Valašsko, náš kraj - jaro na dědině

 

Realizace: 20. dubna - 22. dubna 2010

Délka pořadu: 90 - 120 min.

Vstupné: 30,- Kč

Cílová skupina: žáci 1. - 2. třídy ZŠ

Místo konání: Valašská dědina, Živý dům

Režie programu: Helena Cviklová, tel.: 571 757 116, mobil: 731 277 547, e-mail: cviklova(zavináč)vmp.cz

Program je tématicky zaměřen na jaro na dědině – na chov domácích zvířat, pěstování zemědělských plodin a jejich využití v životě rodiny.

Navštívíme areál Valašská dědina kde v usedlosti z Velkých Karlovic – Jezeného, v níž prezentujeme tzv. živé hospodářství, děti uvidíjak vypadá hospodářský dvůr, seznámí se s chovem domácích zvířat a jejich ustájením.

Další zastavení bude u pasekářské usedlosti z Karolinky - Rákošového, vedle které stojí roubené ovčíny a pase se stádo ovcí plemene Valaška. Nahlédneme také do interiéru chalupy, kde jsou uloženy dřevěné salašnické nádoby, používané v minulosti na dojení ovčího mléka, na zpracování sýra na jeho přenášení z horských pastvin do dědiny.

Ve škole z Miloňova si budeme povídat o tom, jaký užitek hospodářská zvířata člověku přinášejí, zaměříme se také na pěstování zemědělských plodin a nástroje používání na obdělávání půdy. Děti budou plnit drobné úkoly k danému tématu.

Pak se vydáme směrem ke kolibě z Černé hory, abychom nahlédli do obydlí bači, které kdysi stávalo na horských pastvinách.

Naše procházka bude pokračovat do „živého domu". Tady si ukážeme a vyzkoušíme, jakým způsobem se zpracovávala ovčí vlna (předení, kramplování) a jaké oděvní součásti se z ní v minulosti vyráběly.

Srdečně všechny zveme !

Program je určen pro předem objednané skupiny !

Objednávky pouze telefonicky od 20. března 2010 u p. Heleny Cviklové, tel.: 571 757 116


Odkaz na fotogalerii zde.

 


 Jazykové verze

  • Čeština
  • Deutsch
  • English