Cesta: Programy a výstavy / Archiv / Valašský rok 2017 / Masopust


Kde: Dřevěné městečko

 

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

 

Vás zve na tradiční MASOPUST


Prastarý svátek „Masopust“, začíná už svátkem Tří králů a pokračuje až do Popeleční středy, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi. Byl vždy ve znamení zábav a bujarého veselí a vyvrcholil posledními dny, kterým se na Valašsku říkalo – fašank nebo také končiny.

V tyto dny ve většině moravských vsí přecházelo vedení obce na „mladý výbor“, tvořený místní omladinou, která tak převzala na krátkou dobu řízení obce a mnohdy, za velkého veselí, soudila přestupky svých spoluobčanů. Na Valašsku se tento zvyk nedochoval. Proto na chvíli převezme správu muzea krojovaná skupina ze Sazovic se Starým hanáckým právem a ukáže vám, jak se jejich předkové o masopustu bavili a veselili.

Typickou součástí závěru masopustu byly obřadní obchůzky s rejem maškar. Obyčejů a zvyků v tyto poslední dny bylo mnoho a tak se v každé vesnici slavil fašank trochu jinak. Masopustní obchůzky z Valašska předvede skupina masek z Francovy Lhoty a Valašský soubor písní a tanců Javořina z Rožnova p. R.

Protože se všude veselé a rozverné masopustní období uzavíralo večerní zábavou, na kterou často zvala muzika vyhrávající na návsi, v Dřevěném městečku bude po celý den hrát dechová hudba „Galička“.

Večerní zábavou masopust končil. Na ni byla v parodii pohřbu za „velkého“ pláče ze sálu vynesena basa nebo figurína a „slavnostně“ pohřbena. To vše na znamení toho, že čas nevázaného veselí definitivně skončil a nastal čas půstu. „Pochovávání basy“ se ujmou v tomto pořadu členové Sboru dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty.

V sobotu 18. 2. 2017 od 9.00 do 16.00 můžete v Dřevěném městečku ke kulturnímu programu přidat i ochutnávky výtečných zabijačkových produktů, kterou pro vás připravili mistři řeznického řemesla.

Valašské muzeum dlouhodobě spolupracuje s řeznickými firmami, které právě na Masopust do muzea přijíždějí s prezentací vlastních výrobků a účastní se i dvou soutěží.

Letos to bude už:

  • 20. ročník soutěže řeznických firem „O nejlepší valašskou klobásku
  • 10. ročník soutěže řeznických firem „O nejlepší valašskou tlačenku

Nabídku řeznických firem můžete ocenit v laické anketě: „O nejlepší řeznický stánek“. 

Návštěvníci, kteří si zakoupí vstupenky do 12:30, dostanou ke vstupence do muzea slosovatelný kupon. Polovinu tohoto kuponu musí vhodit do 13 hodin do papírové krabičky na řeznickém stánku, který budou chtít ocenit. Druhou polovinu si uschovají.

Z lístků vhozených do krabiček ve stáncích bude v 14:00, po vyhlášení výsledku soutěží, vylosováni výherci vepřové kýty a šunky Mandolína.Ti z návštěvníků, kteří přinesou na pavlač fojtství druhou polovinu vylosovaných kuponů, si odnesou jednu z připravených cen.

 

1. cenu            vepřovou kýtu každoročně věnuje do této soutěže MP Krásno, a. s. z Valašského Meziříčí

2. cenu            šunku Mandolínu darovala, již po druhé, firma Váhala a spol. s r. o. z Hustopeč nad Bečvou

 

VSTUPNÉ: základní - 80 Kč, snížené - 60 Kč, dětské - 40 Kč, rodinné - 160 Kč

VSTUPENKY NA MASOPUST je možno zakoupit  v předprodeji  od 1. 2. 2017, v době od 10.00 do 14.00 na pokladnách muzea v objektu Sušáku mimo pondělí.

 

PROGRAM

  9:00    hraje dechová hudba Galička

10:00    slavnostní zahájení pořadu z balkónu fojtství a vyhlášení soutěží

10:15    Hanácké právo - předání práva

11:00    hraje dechová hudba Galička

11:30    masopustní obchůzky z Valašska z Rožnova p. R. a Francovy Lhoty

12:00    hraje dechová hudba Galička

12:30    Hanácke právo - vrácení práva

13:30    hraje dechová hudba Galička

14:00    vyhlášení výsledků řeznických soutěží a losování výherce vepřové kýty

14:30    masopustní obchůzky z Valašska z Rožnova p. R. a Francovy Lhoty

15:00    pochovávání basy v podání Sboru dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty

16:00    ukončení pořadu

 

Změna programu vyhrazena!

 

Plakát na akci

Režie: Bc. Milena Bahounková; 420 571 757 148; +420 603 209 803


Přílohy ke staženíJazykové verze

  • Čeština
  • Deutsch
  • English