Cesta: Programy a výstavy / Archiv / Valašský rok 2012 / Jaro na dědině


 Areál - Valašská dědina,  09.00 - 17.00

Vážení a milí návštěvníci,

srdečně vás zveme na prvomájovou procházku Valašskou dědinou, kde pro vás máme připravený již tradiční jarní program Jaro na dědině, který je letos spojen s lidovou slavností Stavění máje.

Při své procházce se setkáte s hospodyní nebo hospodářem, kteří vám rádi otevřou chalupy a vy budete moci přihlížet dříve běžným činnostem,  které se dnes již povětšinou z našich životů vytratily.   Připomenutím „starých časů“ si uvědomíme, na co všechno museli naši staříčci a stařenky na jaře myslet a že stále platí staré valašské pořekadlo

 


Modli sa, nemodli sa, z prázdnej míse nenajíš sa.“

Za výrobou ovčího sýra se podíváte do Koliby z  Černé hory, kde  hned také můžete ochutnat ovčí sýr několika typů. Na chalupě z  Rákošového ovce valašsky shodí vlnu, kterou budou hospodyně hned zpracovávat až po její spřádání na kolovratu, jinde zas můžete shlédnout práci tkalce při tkaní sukna a plátna.  Vůně čerstvě pečeného chleba vás zavede do stavení z Nového Hrozenkova, kde vám hospodyně kousek chleba namaže právě stlučeným máslem, ale i jinde se najde  něco k ochutnání z toho, co bývalo denním jídlem minulých generací. Na podsíňcích a v chalupách potkáte košíkáře a další zručné řemeslníky při výrobě i dnes užitečných pomůcek.  Kdo ještě pamatuje, může zavzpomínat na bělení prádla venku na trávě, nebo si poslechne něco o chovu včel od zkušeného včelaře a ochutná včelí produkty.  Základem „života na dědině“ bylo vždy zemědělství a tak i na těch muzejních políčkách hospodáři vysejí důležité plodiny pro obživu. Jarnímu gruntování neušla snad žádná pořádná chalupa-stejně tak tomu bude i zde u nás ….

 

A když je 1. května, nesmí chybět „stavění máje“,tentokrát

ve 14.00 hod. v podání folklorního souboru Ovčák.

 

Valašský soubor písní a tanců Ovčák byl založen v roce 1976 a působí v obci Hovězí v oblasti Valašsko - Horní Vsacko.

Hlavním cílem souboru je zprostředkovat lidovou kulturu člověku dnešní doby. Udržovat a rozvíjet lidové zvyky, tance a písně, ale také pečovat o valašský kroj a reprezentovat jej na veřejnosti.

 

Jarní máje

Noc Filipo - Jakubská. V noci před svatým Filipem a Jakubem (1. května) stavějí hoši svým oblíbeným dívkám „máje“. Není pochyby, že stavění „májů“ je symbolem dostavivšího se již nadobro jara, kdy veškerá příroda krásným se již přioděla rouchem, kdy srdce lidská dokořán otevírají se slastem a radostem, jež jim poskytuje luh i háj, když zvláště mládež obojího pohlaví již častěji v poli a sadě stýkati se může. Veškerá příroda se veselí, jásá, veselí se a jásá i mládež a roztoužená srdce dávají svou náklonnosť najevo.

(Matouš Václavek: Moravské Valašsko, 1894)

 


Režisér pořadu:

Ing.Šárka Kramolišová, tel: 571 757 112, kramolisova (zavináč) vmp.cz
Milena Bahounková,  tel: 571 757 148, bahounkova (zavináč) vmp.cz

 Jazykové verze

  • Čeština
  • Deutsch
  • English