Cesta: Programy a výstavy / Archiv / Valašský rok 2010 / Velikonoce na Valašsku – Bílá sobota


Velikonoce na Valašsku – Bílá sobota

Termín od:03.04.2010
Čas od:9.00 - 17.00

Sobota 3. dubna 2010 od 9.00 hod. v Dřevěném městečku

Na ZELENÝ ČTVRTEK se podle liturgie zavázaly zvony a na jejich místo nastupují klapotáři, rapačáři - až do Bílé soboty obcházeli domácnosti a svými klapotkami, rapači a řechtačkami oznamovali ranní a večerní klekání a také poledne. Věřící si v tento den připomínají poslední večeři Páně. Zelené pokrmy konzumované v tento den zaručovaly stálé zdraví po celý rok.

VELKÝ PÁTEK je dnem přísného půstu a hlubokého smutku. Nevykonávaly se žádné zemědělské práce – nesmělo se hýbat zemí, do níž byl položen Kristus, z téhož důvodu také nepracovali hrnčíři. Byl to ale nejvhodnější den k hledání pokladů, země se prý sama otvírala. Domácnosti se připravovaly na svátky, na konec velkého půstu. V ten den se moc nejedlo, pekly se jidáše – pečivo z kynutého těsta tvarované do podoby zkrouceného provazu. Ráno ještě před východem slunce odcházely celé rodiny umýt se k tekoucí vodě, aby si všichni zachovali zdraví po celý rok.

Na BÍLOU SOBOTU 3. dubna 2010 je od 9.00 hodin připraven jarmark velikonočního zboží – bohatý výběr kraslic, tatarů, rapáčů, píšťalek, velikonočně zaměřené keramiky, pokrmů postních i svátečních. Po celý den budou pro dobrou pohodu vyhrávat rožnovské muziky JÁNOŠ a STARÉ GATĚ.

BÍLÁ SOBOTA bývala v dobách prvního křesťanství dnem přijímání nových členů do řad církve. Symbolická očista vodou a bílé roucho – odtud pravděpodobně pochází i označení tohoto dne. Velkou roli sehrával při obřadech oheň. Ráno se před kostelem světilo dřevo a oheň, jímž se pak zapálila velikonoční svíce – paškál. Z posvěceného dřeva se zhotovily doma křížky, které v neděli odpoledne zapichovali hospodáři do polí jako ochranu proti blesku a krupobití. Nelze také opomenout stavění Božích hrobů.

Bílá sobota končila slavností Vzkříšení. Slavné „gloria" bylo doprovázeno radostným zvoněním kostelních zvonů, které zároveň oznamovalo konec půstu. Připravovaly se tradiční i obřadní pokrmy. V sobotu to byla tzv. velikonoční hlavička, pekly se také vdolky a mazance a velikonoční beránek.

 

Program:

- velikonoční jarmark s řemeslnými ukázkami

pódium u rybníčku

od 10.00 program CM JÁNOŠ

- v areálu Dřevěného městečka vyhrává muzika STARÉ GATĚJazykové verze

  • Čeština
  • Deutsch
  • English