Cesta: Programy a výstavy / Archiv / Valašský rok 2015 / 2015 / Návraty 2015


Kde: Dřevěné městečko, Janíkova stodola

- pořad vytvořený ve spolupráci s Národním filmovým archívem.

Promítané filmy ukáží krajinu a obyvatele Valašska v dobách dávno minulých, tak, jak se je snaží připomenout celé naše muzeum.

 

neděle 27. září, 14.00 hod., Janíkova stodola

Valašský rok 1925

Krátký film zachytil valašskou národopisnou slavnost z roku 1925, která se konala při otevření Valašského muzea v Rožnově. Na místě dnešního Dřevěného městečka hrálo, zpívalo a tančilo velké množství obyvatel Rožnova a okolních obcí a sjelo se zde na 20 000 návštěvníků z celého Československa.


Děvčica z Beskyd, režie František Čáp, 1944

Drama ze života valašských horalů s poetickou kamerou Ferdinanda Pečenky vzniklo podle románu místního rodáka Miroslava J. Sousedíka „Paprádná nenaříká“. Do scénáristické podoby jej převedl mladý Jan Drda, který původní trilogii zredukoval na ústřední konflikt nešťastné lásky dřevařské dcerky a sedlákova syna. Film je přímo přehlídkou hereckých es, hrají v něm: Jaroslav Vojta, Marie Nademlejnská, Terezie Brzková, Marie Glázrová, Vladimír Salač, Otomar Korbelář, Jiřina Štěpničková, Gustav Nezval a další.

 

 

pondělí 28. září, 14.00 hod., Janíkova stodola

Beskydy, režie Roman Miškevyč, 1937

Dvacetiminutový film ukáže beskydskou krajinu těsně před 2. světovou válkou.


Advent, režie Vladimír Vlček, 1957

Jde o filmové zpracování stejnojmenného románu spisovatelky Jarmily Glazarové.  V něm je popsán příběh Františky, která se ve snaze najít domov pro svého milovaného, ale nemanželského syna provdá za tvrdého a stárnoucího sedláka. Hlavní role hrají sugestivně Nina Jiránková, jako Františka, Gustav Hilmar jako její manžel a Marie Vášová jako děvečka Rozina. Typy kořenářky a babičky vytvořily Zdeňka Baldová a Jarmila Kurandová.

V menších rolích a v komparzu účinkovali členové místních valašských folklorních souborů.

 

O práci v Národním filmovém archivu a o promítaných filmech promluví na počátku pořadu filmová historička a kurátorka sbírek NFA paní Eva Urbanová.

 

Plakát na akci zde:

 

 

Režisér pořadu: Bc. Milena Bahounková; +420 571 757 148; +420 603 209 803


Přílohy ke staženíJazykové verze

  • Čeština
  • Deutsch
  • English