Cesta: Programy a výstavy / Archiv / Valašský rok 2015 / 2015 / Hejův nožík 2015


Kde: Dřevěné městečko

- 19. ročník mezinárodního setkání lidových řezbářů

 

Dřevo si mnoho lidí uvědomuje, až když mu dává na chatě teplo, když ho shání po kouskách v obchodě na poličku ve špajzu nebo když telegrafuje babička, že jí někdo vytrhl z plotu plaňky.

                                                                                  Vladimír Preclík, Dřevěná knížka, 1988

 

My už podevatenácté chceme ukázat, že je mezi námi mnoho zručných lidí, kteří si dřevo velmi uvědomují, zamilovali se do jeho krásy a tvárnosti, opracovávají jej, a tak vlastně hodnotu dřeva ještě zvyšují.

Každý rok se sjíždí téměř tři desítky převážně neprofesionálních řezbářů, mnoho z nich patří mezi pravidelné účastníky programu, vždy se však objeví nějaký nováček, který představí svůj um.

Aby řezbář mohl dřevo opracovat podle svých představ, potřebuje správné nástroje. A mít například dobré dláto, je někdy umění. Našimi pravidelnými účastníky bývají i výrobci dlát, a pokud je někdo z návštěvníků tak odhodlaný a chce si řezbářství vyzkoušet a věnovat se mu, má příležitost vhodné nástroje si u nás opatřit.

Jste všichni srdečně zváni – ti, kteří se chtějí pokochat plastikami darovníků, světců, řemeslníků, zvířátek, soustruženými výrobky… – i ti, kteří se chtějí něčemu přiučit. Společně můžeme strávit příjemný, poklidný den. K poslechu bude po celou dobu hrát cimbálová muzika Radhošť, odpoledne od 15.00 proběhne v Janíkově stodole závěrečný koncert primášků.  

A proč „Hejův nožík“?

Program je pojmenovaný po lidovém řezbáři Josefu Hejovi (1902 – 1985) z Halenkova – Dinotice, který je oceňován za své figurální plastiky svatých, řemeslníků, lidiček a zvířátek zhotovených ze samorostů či dřevěných špalíků.

 

Plakát na akci zde

Pořad je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

 

Režie: Mgr. Lenka Kučerová; +420 571 757 177; +420 603 882 775

 


Přílohy ke staženíJazykové verze

  • Čeština
  • Deutsch
  • English