Cesta: Aktuality / Ministr kultury zahájil roubení Libušína


Za účasti ministra kultury Daniela Hermana začala další etapa obnovy Libušína.

 

Po úpravě platformy a navezení otesaných trámů začali tesaři roubit starou Pustevňu a Parmovu přístavbu. Jeden z trámů původního Libušína usadil při svém kontrolním dnu také ministr kultury Daniel Herman s ředitelem Valašského muzea v přírodě Ing. Jindřichem Ondrušem.

„Dnes zahajujeme nejdůležitější etapu obnovy Libušína. Po půlroční fázi ručního opracování dřeva začne Libušín růst před zraky turistů. Vážím si pozornosti, zájmu a podpory Ministerstva kultury, které výstavbu financuje,“ sdělil ředitel muzea Jindřich Ondruš.

„Rád bych poděkoval všem, kteří se podíleli na obnově této Národní kulturní památky. Je to obrovská obnova od základu, je to neštěstí, které ukázala vlnu solidarity. To, že se na sbírce dokázali spojit lidé, kteří nasbírali 11 mil. Kč je obrovský signál o tom, že naše památky jsou rodinným stříbrem. Je třeba také ocenit jak Lesy ČR, tak Vojenské lesy, a erudici všech, kteří se podílejí na výrobě dřevěných artefaktů. Jsem rád, když finanční prostředky z Ministerstva kultury jsou smysluplně a efektivně investovány,“ uvedl Daniel Herman.

Kontrolního dne se účastnili zástupci Lesů ČR, s. p. a Vojenských lesů a statků ČR, s.p. „O stromy, které podnik Lesy České republiky věnoval na obnovu Libušína, pečovaly více než století ve státních lesích u Rožnova pod Radhoštěm generace lesníků. Věřím, že bude návštěvníky Pusteven těšit na novém Libušíně podstatně déle,“ uvedl Ing. Radovan Srba, obchodní ředitel Lesů ČR, s.p. „Těžbu, přibližování a odvoz dříví zajišťovaly formou daru Vojenské Lesy a statky ČR, s.p., které se na podobných akcích často podílejí,“ dodal Ing. Jaroslav Melichar, ředitel VLS ČR - divize Plumlov.Jazykové verze

  • Čeština
  • Deutsch
  • English